لجن موتور قابل کاهش است

زیرا در برخی مواقع مواد افزودنی و شوینده ها تبخیر شده، قدرت خود را از دست داده و از بین می روند. بنابراین، لجن روغن موتور اغلب ناشی از تعمیر و نگهداری ضعیف و روغن های درجه پایین است.

زمانی که میانگین مسافت رانندگی کمتر از ده مایل است، روغن باید بیشتر تعویض شود. با رسیدن موتور به دمای کارکرد کامل، گرمای روغن باعث جوشیدن رطوبت می شود. اگر وسیله نقلیه به اندازه کافی دور رانده شود، سیستم (PCV) مقدار زیادی از این رطوبت را از روغن پاک می کند.

بنابراین، این یکی از دلایلی است که وسایل نقلیه می توانند بین تعویض روغن، زمانی که میانگین سفر بسیار طولانی است، بیشتر پیش بروند. در حالی که با سفرهای کوتاه، این اتفاق نمی افتد و نیاز به تعویض مکرر روغن دارد.

بنابراین، لجن موتور می تواند ناشی از طراحی ضعیف یا معیوب سیستم (PCV) باشد. اگر سیستم (PCV) از کار بیفتد، تجمع لجن شدید و نشت روغن ممکن است رخ دهد. سیستم (PCV) به حذف رطوبت، یک آلاینده اصلی، از روغن کمک می کند. هنگامی که یک موتور در حال کار است، گرمای خوبی تولید می کند. هنگامی که موتور خنک می شود، میعان تشکیل می شود.

رطوبت در پوشش سوپاپ
لجن در پوشش سوپاپ

افزودنی های روغن موتور، این رطوبت را جذب کرده و در حالت تعلیق نگه می دارند. با گذشت زمان میزان رطوبت از ظرفیت افزودنی ها بیشتر می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، رطوبت به قطعات فلزی موتور حمله می کند و باعث آسیب می شود.

متشکرم !


منبع: https://dannysengineportal.com/engine-sludge-can-be-reduced-if-you-know-where-to-look/

نشانه آلودگی رطوبت، یک لایه کدر یا شیری رنگ در شیر یا شیلنگ (PCV) است. یافتن آب در شیر (PCV) نیاز به تعویض را نشان می دهد. اما، همچنین نشانه ای از مشکلات دیگر است.

مقدار رطوبت بالا در شیلنگ (PCV).
مقدار رطوبت بالا در شیلنگ (PCV).

نوع رانندگی، نیاز به تعویض روغن را تعیین می کند. و راهنمای بهتری نسبت به تعداد مایل های طی شده است.

لجن در تابه روغن
لجن در تابه روغن

نتیجه

فقط به این دلیل که دستورالعمل‌های سازنده را به دقت دنبال می‌کنید، به این معنی نیست که لجن موتور ایجاد نمی‌شود.

لجن موتور روی 4.7 دوج سر
لجن موتور روی 4.7 دوج سر

اما به نظر می رسد برخی از موتورهای تولید کننده بیشتر از سایرین در معرض تجمع لجن هستند:

  • کرایسلر
  • تویوتا
  • فولکس واگن

به فراخوان ها و بولتن های خدمات مربوط به خودروی خود توجه داشته باشید و تمام تعمیرات را فوراً انجام دهید. موتورهای مستعد لجن موتور، باید روغن را طبق برنامه “استفاده شدید” در دفترچه راهنمای مالک تعویض کنند.

علائم هشدار دهنده را بشناسید:

  • فشار کم روغن یا چشمک زدن متناوب چراغ روغن.
  • روشن ماندن چراغ روغن در هنگام کارکرد موتور
  • هنگامی که شمع روغن جدا می شود، روغن تخلیه آهسته یا بدون تخلیه می شود. (لجن از تخلیه روغن باقیمانده جلوگیری می کند)
  • نشانه‌های آشکار لجن غلیظ در پرکننده‌های روغن، روکرها و غیره.
  • موتور پس از تعویض روغن، مقدار مناسب روغن را نمی پذیرد. (لجن مقداری یا بیشتر فضای نفت را اشغال می کند)
  • بالابرهای هیدرولیک پر سر و صدا. (جایی که مناسب است)

راه های مهم برای متوقف کردن یا کاهش سرعت لجن موتور:

تعمیر و نگهداری صحیح موتور

در نتیجه، این افزودنی‌های روغن شامل نرم‌کننده‌هایی هستند که برای جلوگیری از نشت آب‌بندها را روغن کاری می‌کنند. مواد شوینده در درجه اول برای جلوگیری از رسوب وجود دارند. آنها همچنین از زنگ زدگی و خوردگی داخل موتور ماشین شما جلوگیری می کنند. همچنین، کمک به حل کردن buildup موجود، قبل از اینکه به مشکل تبدیل شود.

سیستم تهویه میل لنگ – شیر (PCV).

در نتیجه، یک روغن موتور خوب، همه این آلاینده‌های مضر را در روغن معلق نگه می‌دارد. بنابراین، با تعویض روغن بعدی می‌توان آنها را شستشو داد. اما به نظر می رسد برخی از موتورها نسبت به سایرین مستعد تجمع لجن هستند.

برخی از موتورها بیشتر از سایرین در معرض لجن هستند

بنابراین، تصادفی نیست که یکی از مشکلاتی که نادیده گرفته شده است، پرهزینه ترین تعمیرات را نیز بر عهده دارد. به همین دلیل است که نادیده گرفتن لجن موتور تصمیمی است که اکثر مردم از آن پشیمان خواهند شد. بنابراین جستجوی علائم لجن موتور، تعویض منظم روغن و مطالعه دفترچه راهنمای خودرو الزامی است. در نهایت، کمی برنامه ریزی و تلاش در حال حاضر، می تواند شما را از مشکلات زیادی در آینده نجات دهد.

تعویض دریچه (PCV) از شر علائم خلاص می شود. اما، مشکل همچنان باقی است و علائم، به زودی باز خواهند گشت. رطوبت بالا به این معنی است که ما به تعویض روغن مکرر و چرخه رانندگی طولانی تر نیاز داریم. تجمع رطوبت با رانندگی معمولی، سایر مشکلات موتور را نشان می دهد. چندین قسمت از یک موتور، می تواند اجازه نشت و آلودگی روغن را بدهد. در نتیجه، لجن موتور.

نشت مایع خنک کننده و سوخت به داخل روغن، بسیار جدی است

لجن موتور را می توان کاهش داد - اگر می دانید به کجا نگاه کنید
لجن موتور را می توان کاهش داد – اگر می دانید به کجا نگاه کنید

لجن موتور با اکسید شدن و شکسته شدن روغن موتور تشکیل می شود.

همچنین در طی اکسیداسیون روغن با خاک، سوخت، ذرات فلزی، آب، گازها و خنک کننده ترکیب می شود.

در نتیجه، باقی ماندن رسوبات به عنوان لجن موتور شناخته می شود. از آنجایی که خاصیت روانکاری کاهش می یابد، کمتر قادر به تمیز کردن موتور هستند.

هنگامی که لجن موتور وجود دارد، روغن قادر به روغن کاری مناسب قطعات متحرک موتور شما نیست.

لجن موتور، بسیار رایج و همچنین یک مشکل بسیار پرهزینه است. نگهداری صحیح، مهم ترین کلید برای جلوگیری از لجن موتور است. توسعه لجن موتور، به طور مستقیم با اینکه چند بار روغن خود را تعویض می کنید، مرتبط است. تولیدکنندگان روغن های خود را با افزودنی های خاص به بازار عرضه می کنند تا محصولات خود را برای انواع مختلف موتورها سفارشی کنند.

تعمیر و نگهداری صحیح موتور مهم است
تعمیر و نگهداری صحیح موتور مهم است

آلودگی رطوبت، از طریق فیلتر روغن موتور جریان می یابد، زیرا مایع است. این یکی از دلایلی است که چرا روغن باید تعویض شود. سفرهای کوتاه مشکل را به مراتب بدتر می کند، زیرا موتور به دمای کامل نمی رسد.

درپوش روغن و میله
لجن روی درپوش روغن و میله