علائم خرابی جعبه فرمان خودرو + عیب یابی و راه حل

فشار روی پیستون روغن را از طریق سیستم هیدرولیک هل میدهد. اگر نمیتوانید قطره آب را از طریق روغن مشاهده کنید پس زمان این است که روغن را تعویض کنید. اگر رنگ روغن تیره شده بود یعنی زمان تعویض روغن ترمز است و نیاز به تخلیه و تعویض دارد. تعویض روغن موتور یک فرآیند ساده است که به ابزارهای کمی احتیاج دارد و خب از طرفی تعویض روغن توی محل خودتون در هزینه شما هم صرفه جویی میکنه. بسیاری از رانندگان فقط به به مسافت پیموده شده متکی هستند که روغن ماشین خود را تعویض کنند. این ماشینها در انواع و حجمهای مختلفی در بازار یافت میشوند تا بتوانند نیاز انواع مختلف مردم را برطرف کنند. حال که انواع روغن موتور را میشناسید، باید ببینید چرا باید روغن موتور را تعویض کرد؟ به عبارت دیگر، موتور در صورت داشتن عملکرد بهینه، از سوخت کمتری استفاده خواهد کرد و به این ترتیب هزینه های شما را نیز کاهش خواهد داد. اهمیت تعویض روغن گیربکس در سلامت ماشین بسیار مهم است.

با استفاده از قیف میتوانید از پاشیدن روغن به اطراف جلوگیری کنید. تعویض منظم روغن خودرو از تمیز بودن موتور اطمینان حاصل میکند و از آسیب احتمالی به آن جلوگیری میکند. تعویض روغن موتور خودرو شامل چه مراحلی است؟ برای جمعبندی، زمان تعویض روغن هیدرولیک را میتوان بر اساس شرایط آن و نه بر اساس زمان، تغییر داد. در این مرحله باید پیچ تخلیه روغن را باز کنید. حالا وقت باز کردن محفظه روغن ترمز است اما قبل از باز کردن محفظه باید با یک دستمال تمیز، ذرات و آشغالهای دور محفظه را پاک کنید تا از وارد شدن ذرات به محفظه جلوگیری کنید زیرا این اتفاق میتواند ترمزهای شما را از کار بیندازد.

در برخی موارد هم پیش می آید که نه تعویض موتور با توجه به قیمت و دیگر موارد مانند: مدل دستگاه تاثیر داشته باشد، نه تعمیر آن پس در این موقعیت شما باید ماشین لباسشویی خود را به طور کلی تعویض کنید. همین تعلیق چفتوقرصتر در کنار موقعیت قرارگیری چرخ محرک در عقب، باعث افزایش هندلینگِ پژو آردی شده است. روی بستهبندی هر روغن، میزان کیلومتر مسافتی که در دوره استفاده از آن باید طی شود، قید شده است. تعویض روغن، فیلتر و سرویس های دوره ای گیربکس به موقع، رانندگی اصولی و آگاهی نسبی از عملکرد گیربکس، نقش مهمی در افزایش طول عمر قطعات گیربکس دارد. همکاران مجرب ما در تعمیرگاه تخصصی کارنو همیشه آماده به خدمت برای تعمیرات و سرویس های دوره ای خودروی شما هستند.شما با اعتماد به متخصصین تیم کارنو با هدف تحویل به موقع می توانید از سلامت خودروی خود اطمینان حاصل کنید.

وظیفه این دستگاه جداکننده لاستیک از رینگ می باشد که جزو دستگاه های اصلی مراکز خدمات لاستیک می باشد دستگاه های لاستیک درآر به دو گروه اصلی لاستیک درار سواری یا سبک و لاستیک درآر سنگین یا کامیونی تقسیم می شوند . گرچه بدون وجود این دستگاه نیز می توان به تعویض روغن خودرو اقدام نمود اما برای افزایش رضایتمندی مشتریان باید آن را جزو لیست مهمترین تجهیزات تعویض روغنی برشمرد. روغن هیدرولیک با گذشت زمان کارایی خود را از دست میدهد. دستگاهی مهم برای باز کردن پیچ چرخ خودروها می باشد که توسط نیروی باد کار می کند و با تکنولوژی گیربکسی و ضربه ای به راحتی پیچ چرخ خودروها را باز می کند که در اصطلاح به آن آچار بادی هم می گویند . این اتفاق معمولا به دلیل وجود دوده و آلودگی در اجزای موتور خودرو است. این بستگی به مایع فرمان توصیهشده برای مدل و مدل خاص خودروی شما دارد، اما معمولا رنگ یک روغن خوب باید شفاف بوده و رنگی کهربایی یا مایل به صورتی داشته باشد. هزینه تعمیر گیربکس دستی به خاطر سادگی اجزای آن معمولا از هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک کمتر است. کولر خودرو یکی از مهم ترین بخش های ماشین به خصوص در روزهای گرم سال است و یکی از مهم تر ین اجزای تشکیل دهنده ان رادیاتور است.

یکی دیگر از دلایل رایج این بو این است که گیربکس در اثر روغن کاری نادرست خیلی داغ می شود. وقتی پای تعویض روغن ماشین به میان میآید، دیگر نمیتوان نسخهای واحد برای همهی خودروها نوشت. بزرگترین ایراد رانندگان ایرانی این است که فکر میکنند اگر بر روی روغن موتوری عدد ۸۰۰۰ کیلومتر درج شده حتماً باید در آن زمان تعویض شود غافل از این که نهایت عمر استفاده روغن موتورها ۴۰۰۰ کیلومتر است زیرا روغن موتورهای مورد استفاده در ایران استاندارد کامل جهانی را ندارند حال چه برسد به اینکه فردی روغن موتور را با ۱۰ هزار کیلومتر تأخیر تعویض کند. هنگامی که از روغن موتور مناسب استفاده میکنید، موتور شما به درستی روغن کاری میشود و طول عمر موتور نیز افزایش می یابد. اگر داخل ماشین بوی روغن را احساس میکنید، اغلب میتواند دلیلی به خاطر نشت روغن باشد. هرگز تعویض روغن موتور سوخته را به تعویق نیندازید. اگر مدت هاست روغن خودرو خود را چک نکرده اید، درخواست تعویض روغن موتور خود را ثبت کنید.! توجه داشتهباشید که هر چه حروف بالاتر رود کیفیت روغن موتور استفاده شده در روغن بالاتر است.

در هر صورت، باید به سرعت برای تعویض روغن اقدام کنید. تعویض روغن ساده و ارزان است و یکی از مهمترین کارهایی که میتوانید برای جلوگیری از فرسوده شدن اتومبیل خود انجام دهید. تعویض روغن باعث سالم ماندن موتور و جلوگیری از اثرات آسیب زننده احتمالی به آن خواهد شد . در این مقاله قصد داریم در مورد تمام نکات کلیدی در مورد روغن هیدرولیک، از جمله نحوه بررسی آن، زمان تعویض روغن هیدرولیک و اثرات منفی روغن هیدرولیک اکسیده شده با شما صحبت کنیم. اما در این پست میخواهیم مفصل راجت تعویض روغن موتور ماشین و نکات مهم آن صحبت کنیم. تمام قطعات در حال حرکت در موتور به روغن موتور تمیز برای روانکاری نیاز دارند، اگر روغن فیلتر نشود ذرات کوچک فلزات ریز وارد موتور می شوند و باعث ساییدگی در اجزای آن می شود. روغن قدیمی موتور باعث اصطکاک بیشتر قطعات منجر به مشخصات فلزی ریز یا کمی مایع خنک کننده موتور در روغن شما میشود که به موتور شما آسیب میرساند. البته این بستگی به کیفیت روغن گیربکس نیز دارد باید بدانید که بهمرور زمان فرسایش و یاتاقان باعث ایجاد ذرات فلزی میشود که این ذرات فلزی بسیار ریز ممکن است در روغن گیربکس رسوب کند و آن را آلوده کند و باعث غلیظ شدن روغن شود این آلودگی باعث میشود که گیربکس بهدرستی عملیات روانسازی را انجام ندهد.

در اینجا اگر که دستگاه شما قدیمی است و دیگر از آن استفاده ی زیادی ندارید می توانید آن را تعمیر کنید، اما در غیر این صورت پیشنهاد می شود که حتما موتور را تعویض کنید. انجام غیر اصولی تست موتور ماشین لباسشویی با مشکلاتی مثل خراب شدن ماشین لباسشویی همراه است. اویل پمپ را بر جای خود با استفاده از پیچهایش که آن را به بلوک سیلندر متصل میکند سفت کرده و سایر اجزا را به آن متصل میکنیم که معمولاً مکانیکها بعد از تعویض اویل پمپ همراه آن نیز فیلتر روغن را تعویض میکنند چرا که فیلتر روغن تصفیهکننده روغن است و ناخالصیهای آن و رسوبات و کربنهای ناشی از احتراق را تصفیه میکند. بسیاری از آنها نگهداری منظم را پیشنهاد میکنند، درحالیکه برخی دیگر یک برچسب مادامالعمر به روغن اضافه میکنند که میتواند برای مدت بسیار طولانی ادامه یابد.

برای اندازه گیری میزان روغن موتور خود به تعمیر گاه مراجعه کرده و در صورت لزوم ، آن را تعویض کنید. برای اینکه از میزان سطح روغن گیربکس مطمئن شوید به خط شاخص نگاه بیاندازید. یک راه آسان برای اینکه بفهمید کدام مایع نشتی دارد این است که یکتکه ورقه سفید زیر ماشین خود بگذارید تا ببینید مایع نشتی چه رنگی است. بعد از تعویض فیلتر روغن و سفت کردن اویل پمپ و متصل کردن زنجیر اویل پمپ به محور میللنگ آماده جمع کردن کارتر میشویم اما به ساختار داخلی فیلتر روغن نگاه کوتاهی میاندازیم همانطور که گفتیم فیلتر روغن وظیفه تصفیه روغن را به عهد دارد: یعنی داخل فیلتر روغن سوپاپی تعبیه شده به نام (سوپاپ اطمینان) که کار کرد این سوپاپ این است که اگر فیلتر روغن دچار نارسایی و کثیف شدن شد راه فرعی برای روغن باز کند و آن را بدون تصفیه ارسال کند. روغن زیاد میتواند برای موتور مضر باشد، به همین دلیل بود که گفتیم خیلی روغن نریزید و باقی را برای چند دقیقه بعد بگذارید. روغن هیدرولیک بهطورمعمول چه رنگی است؟ روغن گیربکس سالم رنگی قرمز و روشن دارد.

تیم خدمت از ما جهت درخواست برای تعویض روغن موتور چندین راه برای ارتباط شما عزیزان با سرویسکار مورد نیازتان در نظر گرفته است. ازاینرو شما میتوانید با نصب اپلیکیشن “خدمت از ما” به بهترین و باکیفیتترین خدمات تعمیر و سرویس خودرو در محل دست پیدا کنید. اگر صاحب خودرو خارجی هستید، مهم است که از علائمی که نشان میدهد موتور خودروی شما نیاز به تعمیر دارد، آگاه باشید و با تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده و تعویض روغن به موقع از وسیله نقلیه خود مراقبت کنید. کیفیت پایین روغن موتور مینرال و قیمت بالای روغن سنتتیک، سبب شده است تا در اکثر مراکز تعویض روغن موتور، نوعی دیگر نیز استفاده شود. 5. در زمان تعویض روغن ، از دستگاه های مکش که روغن را از بالای موتور، می نمایند استفاده نکنید. به طور معمول، هزینه این خدمات بسته به موارد ذکر شده، در محدوده ۱۰۰ هزار تومان تا بالای یک میلیون تومان برای خودروهای مدل بالا نیز ممکن است برسد. اگر به هر دلیلی، اجزای جعبه فرمان مناسب تنظیم نشده باشند، اجزا در اتصال دچار لقی باشند و یا فنرهای به کار رفته معیوب نصب شوند، فرمان پراید صدای غیر عادی خواهد داشت؛ این صدا ممکن است در حال حرکت یا در حالت سکون شنیده شود.

سپس میزان چسبندگی آن را بررسی میکنند. ابتدا جک سوسماری مناسب با وزن خوردو را در زیر خودرو و یا شاسی آن قرار می دهیم و از قرار گیری آن در نقطه ایمن اطمینان حاصل می کنیم و سپس دسته را چرخانده و با فشار دادن پدال و حرکت روغن درون سیلندر جک رو به بالا حرکت می کند، پس از اینکه ارتفاع مد نظر مشخص شد جک را در حالت ثابت می گذاریم و کار خود را انجام می دهیم. مایع خنک کننده داخل موتور را خالی کنید و به ترتیب ابتدا محافظ بغل موتور، تسمه تایم، دینام، واتر پمپ، صفحه تهویه، درپوش بالا و پایین تسمه و سپس تسمه تایمینگ را باز نمایید. اگر شما از موتور خودروی خود صدایی نظیر قیژ قیژ کردن شنیدید، به احتمال زیاد تسمه تایم های ماشین فرسوده شده و در حال پارگی هستند.

از این مدل جک به این دلیل که دارای پایه های بلندی می باشد در تعمیرگاه های تعویض روغنی استفاده می شود و این قابلیت را دارند که به طور همزمان بتوان هر دو تایر خوردو و یا اصطلاحا قسمت جلویی خوردرو را از سطح سایت tamirkaran-iran زمین بلند کرد. در واقع در هوای سرد میتوان به وضوح بخار خارج شده از اگزوز خودرو را مشاهده کرد که امری طبیعی محسوب میشود. عدد ۱۰ بیانگر حداقل گرانروی این محصول در فصل گرم سال و دمای بالا است و عدد ۴۰ میزان حداکثر گرانروی آن در فصول سرد و دمای پایین را نشان میدهد. در آخرین مرحله بعد از بسته شدن کامل موتور ماشین، آن را روی خودرو متصل میکنیم و سایر قطعات مکانیکی و الکتریکی را به آن متصل میکنیم که حداقل هزینه تعمیر اساسی برای این خودرو دو میلیون تومان اعلام شد. اگر در فاصله زمانی مناسبو منظم روغن خود را تعویض نکنید، قطعات موتور به دلیل اصطکاک آسیب میبینند و شما مجبورید مبلغ زیادی را برای تعمیر قطعات موتور پرداخت کنید. حال مقداری روغن به لبه فیلتر جدید بزنید و آن را نصب کنید؛ برای نصب فیلتر لازم به استفاده از آچار نیست؛ همچنین نیازی نیست آن را خیلی سفت کنید.

فرهاد سعادت مکانیک این خودرو به خبرنگار ما گفت: «وقتی به علت تعویض دیرهنگام، روغن موتور به اصطلاح لجن میشود یا به صورت لخته درمیآید، دیگر به راحتی نمیتواند توسط اویل پمپ، ارسال شود بنابراین گیر میکند و ساچمههای فنر آن میشکند این وضعیت در نهایت منجر به یاتاقان زدن خودرو میشود که تعویض یاتاقان، تعویض پیستونها و متعلقات، تراش سرسیلندر، تعویض اویل پمپ و تسمه تایم و همچنین تعویض زنجیر اویل پمپ را در پی دارد که در مورد این خودروی پژو ۴۰۵ شاهد هزینهای در حدود دو میلیون تومان هستیم.» روغن موتور علاوه بر شستوشوی قطعات و شناور نگه داشتن قطعات در خود، وظیفه خنککاری موتور را نیز بر عهده دارد که انجام این فرآیند فقط به کمک اویل پمپ امکانپذیر است. اگر دمای یاتاقان ها بیش از حد بالا رود، دیگر قادر به انجام وظیفه نیستند و نمیتوانند از اصطکاک بین قطعات جلوگیری کند و خودرو یاتاقان خواهد زد. این مواد رسوبات حاصل از احتراق سوخت را جذب میکنند، مانع از ایجاد واکنش اکسیداسیون میشوند و از خوردگی و زنگ زدگی فلز هم جلوگیری میکنند. اکثر افراد تصور میکنند زمانی که رنگ روغن سیاه شد، نیاز به تعویض دارد. وظیفه اصلی این روغن انتقال نیرو است. درست است که یکی از ارکان اصلی این شغل تجربه و دیگری دانش است، اما یک نکته را فراموش نکنید: صنعت خودروسازی روز به روز رشد میکند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار