سیستم (PCV) – یکی از بزرگترین علل، لجن روغن موتور

متشکرم !


منبع: https://dannysengineportal.com/pcv-system-one-of-the-biggest-causes-of-engine-oil-sludge/

برای پیدا کردن نشتی هوای میل لنگ، می توانید با استفاده از هوای مغازه، میل لنگ را کمی تحت فشار قرار دهید. (حداکثر 1 تا 3 psi). می‌توانید این کار را از طریق لوله، درپوش پرکننده روغن یا هواکش، پس از مسدود کردن تمام دریچه‌های دیگر انجام دهید. اما، از فشار بیشتر از این استفاده نکنید وگرنه ممکن است در جایی که قبلاً نشتی وجود نداشت، نشتی ایجاد کنید.

بطری اسپری برای پر کردن آب صابون
بطری اسپری برای پر کردن آب صابون

یک دریچه (PCV) که هوای زیادی را جریان می‌دهد، مخلوط سوخت هوا را متمایل می‌کند. با این حال، مایعی که خیلی کم جریان داشته باشد، مخلوط را غنی می کند و خطر تجمع لجن در میل لنگ را افزایش می دهد.

آزمایش اولیه جریان هوا (PCV).

اگر شلنگ به بدنه دریچه گاز، کاربراتور یا منیفولد ورودی شل شود، ترک بخورد یا نشتی داشته باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد.

شلنگ های شل یا نشتی
شلنگ های شل یا نشتی

بنابراین، سیستم (PCV) را می توان از تجمع رسوبات لاک الکل سوخت و روغن و/یا لجن مسدود کرد. در نتیجه، یک سیستم محدود یا گرفتگی (PCV) نمی تواند رطوبت و بخارات را از میل لنگ بیرون بکشد. در نتیجه، این می تواند باعث ایجاد لجن آسیب رسان به موتور شود.

مقدار رطوبت بالا در شیلنگ (PCV).
مقدار رطوبت بالا در شیلنگ (PCV).

همچنین اگر کسی از شیر اشتباه (PCV) برنامه استفاده کند، ممکن است مشکلاتی رخ دهد. نرخ جریان سوپاپ (PCV) برای یک موتور خاص کالیبره شده است. بنابراین، دو سوپاپ که از بیرون یکسان به نظر می‌رسند، ممکن است دریچه‌ها و فنرهای مختلف در داخل داشته باشند. در نتیجه، به آنها نرخ جریان بسیار متفاوتی می دهد.

(PCV) مقایسه سوپاپ
(PCV) مقایسه سوپاپ

بنابراین، در نظر داشته باشید که برخی از مدل های جدید، اصلاً سوپاپ ندارند. در عوض، یک شلنگ خلاء ساده را خواهید یافت که از درپوش سوپاپ به مجرای ورودی هوا می رود. برخی دیگر ممکن است یک محدود کننده ساده در جای خود داشته باشند. با این حال، می توانید محدود کننده، شیلنگ ها و سایر قطعات را بررسی کنید.

و حتی ممکن است فشار پشتیبان ایجاد کند که ممکن است روغن را وادار به نشت از واشر و مهر و موم کند. از دست دادن جریان هوا از طریق سیستم (PCV) نیز می‌تواند باعث شود که مخلوط سوخت هوا غنی‌تر از حد معمول باشد. اما همین اتفاق می‌تواند بیفتد، اگر پینچ داخل دریچه بسته شود.

اگر پینچ داخل دریچه (PCV) باز شود یا فنر بشکند، ممکن است دریچه (PCV) هوا بیش از حد جریان یابد و مخلوط بیکار به بیرون خم شود. در نتیجه، ایجاد بی‌حرکتی خشن، راه‌اندازی سخت و/یا شلیک ناقص، (که باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای و اتلاف سوخت می‌شود).

شلنگ های شل یا نشتی

شلنگ جاروبرقی را به سوپاپ (PCV) ببندید، در حالی که موتور در دمای کار در حالت آرام است. دور آرام موتور (دور در دقیقه)، معمولاً باید حدود 50 تا 80 (دور در دقیقه) کاهش یابد، قبل از اینکه دور آرام خودش را اصلاح کند. اما، اگر تغییری در سرعت دور آرام وجود نداشت، شلنگ (PCV) و لوله تنفس را برای محدودیت بررسی کنید. تغییر بیشتر، نشان دهنده جریان هوای بیش از حد از شیر (PCV) است. زیرا ممکن است دریچه اشتباه جریان یابد، هوای بیش از حد.

بررسی برای نشت

بنابراین، اگر خوانش خلاء به میزان قابل توجهی بالاتر بود، احتمالاً واشر منیفولد ورودی نشتی دارد. در نتیجه، کشیدن خلاء از میل لنگ. اگر خلاء نمی بینید یا فشار زیادی در میل لنگ ایجاد می شود، سیستم (PCV) وصل است. و برای خلاص شدن از شر بخارات ناشی از دمیدن، هوای کافی را از داخل میل لنگ نمی کشد.

اگر موتور دارای تشتک روغن، پوشش سوپاپ، واشر منیفولد ورودی یا مهر و موم میل لنگ نشتی باشد، نمی تواند خلاء زیادی در میل لنگ ایجاد کند. زیرا هوای بیرون را به داخل می‌کشد (که همچنین فیلتر نشده است و می‌تواند روغن را بیشتر آلوده کند).

سیستم (PCV) - یکی از بزرگترین علل، لجن روغن موتور
سیستم (PCV) – یکی از بزرگترین علل، لجن روغن موتور

آیا می دانستید رایج ترین مشکل در سیستم (PCV) وصل شدن شیر (PCV) است.

مشکل دیگر، نبود جریان هوا برای انتقال بخارات به دور از میل لنگ است.

زیرا بدون جریان هوا، آلودگی رطوبت باقی می ماند و تجمع لجن اغلب نتیجه آن است. علاوه بر این، oکارکردن موتور بدون تهویه کافی، یکی از دلایل اصلی لجن موتور است.

سپس از یک بطری اسپری برای پاشیدن آب صابون در اطراف درزهای واشر و مهر و موم استفاده کنید. در نتیجه، در صورت مشاهده حباب، متوجه نشت هوا شده اید (در صورت نیاز واشر یا آب بند را تعویض کرده و مجدداً آزمایش کنید).

نتیجه

شلنگ شل یا نشتی، اجازه می دهد تا هوای “بدون اندازه گیری” وارد موتور شود و مخلوط سوخت را به هم بزند. به خصوص در حالت بیکار که مخلوط بیکار بیشترین حساسیت را نسبت به نشت خلاء دارد.

شیرهای نادرست (PCV).

مقدار خلاء را در میل لنگ اندازه گیری کنید. با دمای کارکرد معمولی موتور، لوله تنفس (PCV) یا دریچه خروجی موتور را مسدود کنید. میله اندازه گیری را بیرون بکشید و فشار سنج خلاء را به لوله اندازه گیری وصل کنید. در نتیجه، یک سیستم معمولی (PCV) باید حدود 1 تا 3 اینچ خلاء را در میل لنگ در حالت بیکار بکشد.

پمپ فشار خلاء
پمپ فشار خلاء