تفاوت CPU و GPU ؛ مقایسه فرق سی پی یو و جی پی یو از نظر عملکرد و کاربرد پلازا

کش ال۲ و ال۳ حافظه‌های اختصاصی سی‌پی‌یو است که در هنگام پردازش مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچه حافظه‌ی این کش ها بیشتر باشد سرعت عملکرد سی‌پی‌یو نیز بالاتر خواهد بود. البته تفاوت قیمت سی پی یو ها تنها به همین دلیل نیست و دلایل دیگری نیز در این تفاوت ها دخیل است. بنابراین، هنگام انتخاب یک سی‌پی‌یو باید مطمئن شوید که سوکت‌های مادربورد و سی‌پی‌یو به هم می‌خورند. این نکته برای خرید سی پی یو هایی اغلب کاربرد دارد که شما بخواهید به صورت تکی آن را تهیه کنید. اما در کل سوکت هایی که معمول تر هستند را برای خرید انتخاب کنید ؛ البته تفاوت قیمت سی پی یو ها ممکن است به همین دلیل متفاوت باشد ولی این اشتباه را نکنید!

با توجه به اینکه هنوز قیمت این پردازنده به دلیل کمبود در بازار‌های جهانی به نمونه‌ی واقعی خود نرسیده است، اما بهبود‌های محسوس معماری Zen 3 و توان پردازشی فوق‌العاده در کنار مصرف اندک این پردازنده، همچنان ارزش خرید بسیار بالایی برای آن ایجاد می‌کند. رایزن 5950X با ۱۶ هسته و ۳۲ ترد پردازشی، توانمندترین گزینه‌ی موجود بازار است که حتی در گیمینگ نیز بالاترین سطح عملکرد را از خود به نمایش می‌گذارد. فرکانس پردازشی این پردازنده ۳.۴ تا ۴.۹ گیگاهرتز و حافظه نهان یا کش آن ۶۴ مگابایت است. نسل فعلی پردازنده‌های اینتل نسل سیزدهم است، مثل پردازنده‌های Core i K یا Core i K. در سوی دیگر جدیدترین پردازنده‌های دسکتاپ AMD در سری رایزن 7000 قرار می‌گیرند، مثل Ryzen X و Ryzen X. اما تشخیص نسل سی پی یو AMD چگونه است؟ وقتی به شماره چهار رقمی مدل پردازنده نگاه کنید می‌توانید شماره نسل آن پردازنده را به عنوان اولین عدد مشاهده کنید.

  • فرکانس کاری ۳/۳ تا ۴/۸ گیگاهرتز درکنار حافظه نهان یا کش ۱۲ مگابایتی ترکیب نسبتاً قدرتمندی را در i K تشکیل داده است و می‌توانید با خیال راحت به اجرای انواع سنگین‌ترین بازی‌های روز جهان بپردازید.
  • هر عملی که در کامپیوتر انجام می‌شود (از جمله اجرای برنامه و بازی‌ها) وابسته به عملکرد و قدرت پردازنده است.
  • پردازنده یا CPU مخفف Central processing unit به معنی واحد پردازش مرکزی است.
  • پردازنده مرکزی یا همان سی پی یو (CPU) یکی از مهم‌ترین قطعات کامپیوتر به شمار می‌رود و تقریباً تمام کارهایی که سیستم شما انجام می‌دهد، تحت تاثیر قدرت پردازنده کامپیوتر است.

پردازنده‌های رایزن 3 مثل 3300X یا 2200G یا پردازنده‌های پنتیوم اینتل را می‌توانید به عنوان گزینه‌های گران‌قیمت و پردازنده‌های اینتل سلرون یا ای ام دی Athlon 240GE را به عنوان گزینه‌های ارزان‌قیمت در این نسل در نظر داشته باشید. در حالت کلی،یک هسته یا Core، میتواند در آن واحد تنها به پردازش یک Thread مشغول باشد. برای مثال، اگر یک CPU دارای دو هسته باشد، می توان در یک لحظه، به پردازش دو Thread  پرداخت. حال آنکه، شرکت اینتل، با ارائه تکنولوژی  Hyper Threading قابلیت پردازش همزمان چندین  را به یک هسته میبخشد.

مشخصات اصلی سی پی یو چیست؟

علی‌الخصوص، زمانی که پردازنده برای اهداف عمومی استفاده می‌شود، باید یک تعادل منطقی بین قابلیت صحیح و نقطه شناور برقرار شود. از سی پی یو برای اجرای محاسبات، اقدامات و اجرای برنامه های سیستم استفاده می شود. وظیفه این قطعه ارزشمند این است که داده های دستوری را از رم دریافت کرده و پس از تحلیل و پردازش، آن ها را به صورت کدهایی از صفر و یک به واحد خروجی تحویل دهد. خوب است بدانید با اینکه سال هاست که این قطعه در انواع گوناگون و جدیدی تولید و عرضه می شود، با این حال همچنان بر عملکرد خود که شامل سه گام واکشی، رمزگشایی و اجرا می باشد، باقی مانده است. با این تفاسیر و از آن جایی که این قطعه بسیار ارزشمند و تاثیرگذار است، پیشنهاد می کنیم حتما آن را از فروشگاهی معتبر و قابل اطمینان سفارش دهید تا خیالتان از جهت خرید محصولی مناسب، راحت باشد. قابل ذکر است شما میتوانید هر لحظه خرید سی پی یو کامپیوتر و لپ تاپ را از بروز کالا با قیمت مناسب و با خیال راحت انجام دهید و از اصالت کالای خود مطمئن باشید.

بهترین CPU برای امور عادی و اداری

برای مثال اگر یک پردازنده باینری، از ۳۲ بیت برای نمایش یک آدرس حافظه استفاده کند، آنگاه می‌تواند به‌طور مستقیم 28 مکان حافظه را آدرس‌دهی کند. برای دور زدن این محدودیت، و به دلایل مختلف دیگر، برخی پردازنده‌ها از مکانیسم‌هایی (نظیر، bank switching) استفاده می‌کنند تا بتوانند حافظه بیشتری را آدرس دهی کنند. پردازنده‌هایی که دارای اندازه‌های کلمه بزرگتر هستند، نیاز به مداربندی بیشتر دارند و در نتیجه از لحاظ فیزیکی بزرگتر هستند و هزینهٔ بیشتری می‌برند و انرژی بیشتری مصرف می‌کنند (و بنابراین گرمای بیشتری تولید می‌کنند).

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار